Největším exponátem co do rozlohy je model železnice o ploše přes 20m2. Nachází se zde 2 velké samostatné okruhy s množstvím výhybek, přejezdů či stanic. Po těchto drahách se může pohybovat několik vlakových souprav s různými typy lokomotiv i vagónů.

Vlak

Jezdící vláček – to je exponát, který na dlouhou dobu upoutá každého návštěvníka našeho Experimentária. A je jedno jestli je to malý kluk, mladá slečna, nebo maminka se dvěma dětma. Samozřejmě tatínkové vydrží nejdéle

vlacek

Model

Model byl tvořen v průběhu celého prvního roku fungování Experimentária. Za modelem se skrývá především velké množství času, kdy byl vytvářen celý povrch pro železnici, včetně osazení kolejí.

model zeleznice

Tunel

Tunel je velmi oblíbenou částí celého modelu, kdy především menší děti čekají na výjezd vlaku z tunelu. To je efektní hlavně v přítmí, kdy se v tunelu objeví nejprve světla vlaku a potom se objeví lokomotiva i s vagóny v celé své kráse.

model tunelu

Nádraží

No a kde musí každý vlak zastavit? Ano je to naše nádraží Otrokovice. A takové nádraží nemůže mít jen jednu kolej. Proto vlaky, které zde projíždějí, mohou pomocí několika výhybek být přesměrovány na jiné koleje.

model nadrazi