Jedinečný vzdělávací projekt pro žáky základních i středních škol. Věda, technika a moderní technologie hravou a zajímavou formou na jednom místě.

Experimentárium ve Střední průmyslové škole Otrokovice vzniklo v rámci projektu „CENTRA VZDĚLÁVÁNÍ – Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol ve Zlínském kraji“ REG. Č. CZ.1.07/1.1.00/44.0010. Cílem práce v Experimentáriu je motivace žáků základních škol ke studiu technických a přírodovědných oborů.

Zde se snažíme  ukázat, že i věda může být zajímavá, hravá, inspirativní. V České republice je více komerčních vědeckotechnických parků a každé z nich je něčím ojedinělé. Naše Experimentárium je jako jediné vybudováno v areálu střední školy a je střední školou provozováno a využívá pedagogické zkušenosti vlastních učitelů.

Vybavení je v Experimentáriu na vysoké úrovni. Žáci mohou pracovat s elektronovým mikroskopem, 3D scannerem, 3D tiskárnou, plotrem, ionosepem, nákladnými výukovými panely  prakticky demonstrujících rozvoj a využití technologií v moderním domě, včetně tepelného čerpadla, solárních panelů, kamerového systému atd.

Ve 3D kině mají žáci možnost shlédnout filmy popularizující vědu a techniku. Expozice jsou koncipovány tak, aby se co nejvíce přiblížily praktickému životu. Proto mají žáci možnost se všemi přístroji a zařízeními pracovat, využívat nejmodernější technologie k jejich ovládání.

Návštěvníci parku jsou překvapeni vybavením, nápaditostí i množstvím zábavných vzdělávacích pomůcek a přístrojů v osmi expozicích, zaměřených na konkrétní vědní obory jako je fyzika, chemie, biologie či obráběcí stroje.

Jednotlivé expozice

null

AUTO PANELY EKOPURE

Tyto panely umožňují vyučujícímu nastavit různé simulace závad, které pak žáci musí nalézt a odstranit. Zároveň mohou žáci zkoumat konkrétní snímače a akční členy osciloskopem a konkretizovat tak závadu nalezenou sériovou diagnostikou.

null

ELEKTRO PANELY DIAMETRAL

Tyto panely žákům umožní rychlou možnost výměny jednotlivých elektrických prvků a konfigurace zapojení.

null

PANELY INVYSYS

V této expozici se žáci seznámí se stroji a zařízeními k opracování materiálů. Zjistí, co je upínací zařízení, vrtačka, pila a uvidí v praxi obrábění kovů.

null

MODERNÍ TECHNOLOGIE

Úspora elektřiny. Zmenšení nákladů na vytápění. Šetření vodou. Řízení spotřebičů pomocí telefonu. To vše a ještě mnohem více umí moderní dům.

null

JEDNODUCHÉ STROJE

Budeme sestavovat převody s ozubenými koly i jiné mechanismy a poznáme princip všech jednoduchých strojů - kladku, páku a další.

null

PŘÍRODOVĚDA

Expozice je zaměřena na lidské tělo z hlediska antropometrie, antropologie a daktyloskopie. Zároveň se zaměřuje na lidské smysly a postřeh.

null

HYDROMECHANIKA

V expozici si můžeme vyzkoušet plavbu po modelu Baťova kanálu. Ve stejné místnosti je i vlnová nádrž pro demonstraci vlnění, jeho šíření, interferenci vlnění a další modely k demonstraci příčného i podélného vlnění i zvukových vln.

null

ELEKTŘINA A MAGNETISMUS

Pomoci jednoduchých i složitějších stavebnic se žáci mohou seznámit se základními zákony z oblasti elektřiny i magnetismu. Zároveň se seznamují s alternativními zdroji energií.

null

3D KINO

Místo pro setkání, prezentaci, ale také relaxaci. Součástí je i simulátor virtuální reality.

null

ELEKTRONOVÝ MIKROSKOP

Zde se můžeme ponořit do tajů nejen mikrosvěta ale i nanosvěta. Pozorujeme opravdu miniaturní předměty.

null

MODEL ŽELEZNICE

Velkou část patra nám zabírá obrovský model železnice s dvěma drahami, spoustou výhybek, stanice, přejezdů a samozřejmě i vymodelovaného okolí, jako jezero, letiště, kostel, nádraží, lom či tunel.

null

PLANETÁRIUM

Chcete se proletět sluneční soustavou? Nebo snad navštívit nějakou hvězdu? Tak to jste tady správně.

null

OBRÁBĚCÍ DÍLNA

Expozice funkčních obráběcích strojů, kde žáci vidí nejen jednotlivé strojní technologie, ale také používané nástroje. Součástí jsou i malý hobby soustruh a frézka na vyzkoušení jednotlivých technologií.

null

RUČNÍ DÍLNA

Dílna pro výuku ručních obráběcích technologií. Zde nenajdeme jen pilku a pilník, ale hlavně moderní nástroje jako Akuvrtačky, úhlové brusky a samozřejmě také digitální měřicí přístroje.

null

PNEUMATIKA A HYDRAULIKA

Expozice s funkčními hydraulickými a pneumatickými mechanismy simulující nejen vedení tekutiny, ale také její uzavírání, řízení toku nebo měření.

null

OPTIKA

V expozici můžeme vyzkoušet jednotlivé optické přístroje (lupa, mikroskop, dalekohled,…), ale i provádět různé pokusy z paprskové optiky

Kontakt

Experimentárium je určeno školním třídám, kroužkům a dalším kolektivům. Není otevřeno pro individuální návštěvníky.
Exkurzi je třeba objednat předem, a to na níže uvedených kontaktech.  

Střední průmyslová škola Otrokovice
tř. Tomáše Bati 1266, 765 02 Otrokovice
e-mail: experimentarium@spsotrokovice.cz

Libuše Jandoušová
Tel.: 733 122 348
E-mail: jandousova@spsotrokovice.cz